Udany pokaz – Ogrzewaj bez Dymu

OGRZEWAJ BEZ DYMU – projekt antysmogowy

Nie możemy dobrze i bezpiecznie funkcjonować bez dbałości o środowisko naturalne,   w tym nasze bezpośrednie otoczenie. Największym źródłem emisji zanieczyszczeń, powodowanej działalnością człowieka jest spalanie paliw. Instalacje energetyczne zasilane paliwami stałymi są odpowiedzialne za emisję szczególnie szkodliwych dioksan i furanów oraz metali ciężkich. Emisja tych substancji, będących produktami niezupełnego  i niecałkowitego spalania, zależy przede wszystkim od technologii spalania i sposobu realizacji.

Mianem emisji niskiej określa się emisję zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza    emitorów o wysokości poniżej 40m. Pojęcie niskiej emisji dotyczy więc indywidualnych urządzeń grzewczych użytkowanych w sektorze komunalno – bytowym (budynki jedno  i wielorodzinne), lokalnych kotłowniach małej mocy cieplnej, budynkach użyteczności publicznej, warsztatów usługowych, handlu itp.

Wprowadzenie dużych ilości zanieczyszczeń do powietrza z niskich kominów prowadzi do powstania wysokich stężeń zanieczyszczeń w strefie o gęstej zabudowie i przyczynia się do powstawania zjawiska smogu.

W październiku 2017 roku na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska pojawił się poradnik „CZYSTE CIEPŁO W MOIM DOMU Z PALIW STAŁYCH”, który zawiera praktyczne wskazówki oraz konkretne porady dotyczące odpowiedniego użytkowania domowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, głównie węgiel kamienny i drewno. Jako właściwe wskazane zostało rozpalanie od góry paliwa w piecach, kominkach, kotłach zasypowych.

Grupa Zdrowego Oddychania  (p. Krzysztof Woźniak)

Przeprowadziła pokaz ekonomicznego i ekologicznego palenia w piecach, w prosty sposób prezentując poprawny sposób prowadzenia procesu spalania w takich urządzeniach grzewczych, w których wlot powietrza znajduje się pod rusztem, a wylot spalin zlokalizowany jest w górnej części komory spalania.

Prezes Oddziału Małopolsko-Podkarpackiego Krajowej Izby Kominiarzy –  (p. Wiesław Zabawa)

Przypomniał właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych, zwracając uwagę, że profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiegania zaczadzeniom i pożarom.

Straż Miejska przypomina, że w piecach i domowych kotłowniach absolutnie zabronione jest spalanie odpadów – za takie zachowanie grozi grzywna do 5.000 złotych.

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułProjekt – „Ogrzewaj bez Dymu !”
Następny artykułPokaz spalania – Ul. Giełdowa