Co roku z nadejściem wiosny, również i w naszym mieście ma miejsce bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla środowiska naturalnego oraz ludzi wypalanie suchych traw. Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, a rozprzestrzeniające się płomienie niszczą wszystko na swojej drodze. Przy tego typu działania giną tysiące przedstawicieli fauny i flory, a wbrew wieloletnim przekonaniom „wypalona” ziemia staje się jałowa i potrzebuje kilku lat na regenerację. Wypalanie traw stanowi także duże niebezpieczeństwo dla ludzi, pożar łatwo może wymknąć się spod kontroli i przenieść na zabudowania. Płonące trawy w pobliżu dróg, w rowach przydrożnych oraz w pobliżu infrastruktury kolejowej stanowią zagrożenie dla kierowców i podróżnych.
Wypalanie traw jest w Polsce prawnie zabronione
Regulują to m. in. :
Ustawa o ochronie przyrody
art. 124 „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
art. 131 Kto: wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.
Ustawa o lasach
art. 30
- W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:
- 40.1 W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:
1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
2) palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
- 43 Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.
Za niestosowanie się do w/w zakazów grozi kara aresztu lub grzywny, a w przypadku, gdy w wyniku zdarzenia doszło do zagrożenia życia lub zdrowie wielu osób lub zagrożenia mienia w wielkich rozmiarach – kara pozbawienia wolności.