Palimy jedynie suchym drewnem

Straż Miejska w Tarnowie posiada na wyposażeniu nowoczesny, elektroniczny miernik wilgotności drewna – wilgotnościomierz HIT-3, którym można dokonać pomiaru wilgotności ponad 200 gatunków drewna. Urządzenie posiadające świadectwo wzorcowania wykonane przez Wydział Termodynamiki Okręgowego Urzędu Miar w Krakowie jest wykorzystywane podczas przeprowadzanych przez strażników kontroli palenisk domowych do sprawdzania wilgotności drewna wykorzystywanego jako opał.

Zgodnie z Uchwałą  Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie  wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – nie można spalać wilgotnego drewna  (o wilgotności powyżej 20% – drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata) oraz mułów i flotów węglowych (czyli paliw, gdzie drobnego węgla kamiennego lub brunatnego – ziarno 0,3 mm – jest więcej niż 15%). Osoba naruszająca przepisy uchwały może zostać ukarana mandatem do 500 zł lub grzywną do 5.000 zł.

Drewno o wilgotności większej niż zalecana (powyżej 20%) podczas spalania powoduje wytwarzanie czarnej mazi, zbliżonej wyglądem do smoły, która osadza się m.in. na przewodzie kominowym. Mokre drewno jest także trudne do rozpalenia, a kiedy to już się uda – w palenisku wytwarza się bardzo dużo dymu, którego nadmiar wydostaje  się kominem.

Drewno opałowe o wilgotności do 20% spala się najefektowniej i wytwarza najwięcej ciepła.

Poprzedni artykułNowa strona internetowa
Następny artykułGaśnica w wątoku