Straż Miejska w Tarnowie przypomina, że do obowiązków właścicieli posesji należy:
Właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Należy również usuwać z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami sople lodowe i nawisy śniegu, niezwłocznie po ich powstaniu. Obowiązki te wynikają z przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622 z późn. zm. – http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19961320622 – tekst jednolity po zmianach). A także z ogólnych reguł kodeksu cywilnego.
Jeśli jesteś właścicielem masz obowiązek usuwać z chodników przed swoim domem wszelkie zanieczyszczenia i śmieci, a także błoto, śnieg i lód (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Droga przed posesją powinna być bezpieczna. Skoro spadł śnieg, musisz odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg możesz zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom. Nie wolno ci zgarniać śniegu na jezdnię. Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika od strony drogi. Ich wywóz należy do zarządcy drogi.
Oblodzone chodniki powinieneś posypać solą i piaskiem. Zapobiegnie to ślizganiu się podczas chodzenia. Niebezpieczne dla przechodniów mogą być zwisające z dachów sople lodu, które musisz zbijać tak, aby nie stanowiły zagrożenia.
Chodnik to część drogi służąca do ruchu pieszego. Chodniki przylegające bezpośrednio do nieruchomości bezwzględnie muszą uprzątać właściciele posesji.
Właściciele posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach przed swoimi domami. Dotyczy to wszystkich budynków bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Czysto i bezpiecznie powinno być więc przed domami jednorodzinnymi, blokami, szkołami, urzędami.
Obowiązek sprzątania błota, śniegu i lodu z chodników wzdłuż posesji mają:
- właściciele,
- współwłaściciele,
- użytkownicy wieczyści,
- zarządzający lub użytkujący nieruchomość.
Jeżeli w budynku jest wiele mieszkań, obowiązki właściciela przejmują osoby zarządzające, które zatrudniają firmę zajmującą się dbaniem o porządek.
Znaczenia ustawowe wynikające z przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Art. 2 ust. 1 pkt. 4 właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością;
Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: pkt. 4 uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;
Za uchylanie się obowiązków opisanych powyżej strażnik miejski może nałożyć mandat karny do 500 zł, natomiast grzywna nałożona przez sąd może wynieść nawet 5000 zł.