Nie wszystkie przepisy obowiązują

W dniu 8 maja 2024 roku około godziny 8.00 dyżurny straży miejskiej przyjął od mieszkańca zgłoszenie telefoniczne dotyczące parkowania kilku pojazdów  na dojściu do szkoły przy ulicy Błotnej w Tarnowie. Zgłaszający przekazał informację, że kierujący zaparkowali swoje pojazdy nie pozostawiając 1,5 m. przejścia dla pieszych. Wysłany na miejsce patrol strażników odstąpił od podejmowania interwencji. Powodem był fakt, że pojazdy te parkowały na drodze wewnętrznej.

O tym, czym jest droga wewnętrzna, mówi art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych ( Dz.U. z 2007 r., Nr 19, poz.115).

Przypominamy, droga wewnętrzna to droga, która nie została zaliczona do żadnej z kategorii określających drogi publiczne tj: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe, drogi gminne. Przypominamy również, że przepisy wymuszają tylko oznaczenie drogi wewnętrznej odpowiednim znakiem, i wtedy nie wszystkie przepisy tam obowiązują.

Kierujący poruszający się po drodze wewnętrznej ma obowiązek bezwzględnie stosować się do sygnalizacji, stosować się do znaków znajdujących się przy jezdni, sygnalizatorów świetlnych i oznaczeń namalowanych na nawierzchni, nie wolno stwarzać zagrożenia. Na drodze wewnętrznej zabronione jest wykonywanie niebezpiecznych manewrów, przekraczanie dozwolonej prędkości, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

Kierowca nie zostanie natomiast ukarany za:

– korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy,

– niezapięte pasy bezpieczeństwa,

– jazdy z wyłączonymi światłami mijania lub do jazdy dziennej,

– jazdy bez ważnych uprawnień.

Zapamiętajmy szczególnie, że na drodze wewnętrznej nie wolno stwarzać s zagrożenia.

 

Poprzedni artykułUwięziony pojazd
Następny artykułUdar za kierownicą autobusu