Projekt Doposażenie Straży Miejskiej w Tarnowie w zakresie wdrażania Programu Ochrony Powietrza
otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2024-2027,
Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska,
Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza,
Typ projektu A. Zapewnienie wyposażenia sprzętowego straży gminnych/międzygminnych w zakresie przeprowadzanych kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska.
Wartość projektu: 684 932,67 PLN
Dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 582 192,77 PLN
Wkład własny Gminy Miasta Tarnowa: 102 739,90 PLN
W ramach projektu realizowane będą następujące działania:
- Zatrudnienie nowego strażnika miejskiego – który odpowiadał będzie za zadania związane z ochroną powietrza w tym za realizację Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego w szczególności w zakresie kontroli przepisów ochrony powietrza (planowych i interwencyjnych) oraz edukację ekologiczną w zakresie ochrony powietrza.
- Sprzęt do kontroli – w ramach wyposażenia zakupione zostanie wyposażenie służące do przeprowadzania kontroli z zakresu ochrony powietrza. Do posiadanego już dronu zakupione zostaną dodatkowe elementy (m.in. kamera termowizyjna, głośniki do nadawania komunikatów oraz dodatkowe komplety baterii umożliwiające ciągłą pracę sprzętu). Do kontroli zakupione zostaną również czujniki (wilgotnościomierz, miernik jakości powietrza i czujnik czadu) oraz wyposażenie do poboru próbek popiołu z paleniska. Wyposażone zostanie mobilne stanowisko pracy (laptop z drukarką, telefon komórkowy z pakietem internetowym).
- Zakup samochodu elektrycznego do wykonywania kontroli.
- Wykonanie badań laboratoryjnych próbek i ekspertyz – w ramach zadania przewidziano wykonanie badań próbek popiołów pobranych z palenisk w trakcie kontroli. Przy czym ilość pobranych próbek oszacowano zgodnie z POP. W razie wystąpienia sporów przewidziano również koszty opinii biegłych, ekspertów i opracowań eksperckich do prowadzonych kontroli i postępowań.
- Druk materiałów informacyjnych – Przygotowanie projektu na podstawie przekazanych materiałów oraz wydruk ulotek/broszur informacyjnych, które będą rozdawane mieszkańcom.
- Udział w szkoleniach – W ramach zadania przewidziano przeszkolenie nowego pracownika oraz certyfikację z obsługi dronu oraz szkolenie w zakresie prawidłowego pobierania próbek z palenisk.
- Koszty pośrednie – ponoszone przez Gminę Miasta Tarnowa koszty związane z realizacją projektu.
Odbiorcami projektu są mieszkańcy Gminy Miasta Tarnowa oraz okolic, którzy skorzystają z poprawy
jakości powietrza atmosferycznego w regionie.
Głównym celem projektu jest wsparcie gminy we wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości.
Realizacja zadań projektu stanowi jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki energetyczno – klimatycznej.
W wyniku realizacji projektu zatrudniony zostanie nowy strażnik miejski odpowiedzialny za zadania związane z ochroną powietrza. W ramach projektu miejsce jego pracy wyposażone zostanie w samochód elektryczny, mobilne stanowisko pracy, 6 urządzeń służących do kontroli jakości powietrza (w tym wyposażenie do dronu kontrolującego skład spalin z kominów). Pracownik zostanie również przeszkolony w zakresie wykonywania kontroli i użytkowania zakupionego sprzętu.
W wyniku realizacji projektu całe Miasto objęte zostanie kontrolą jakości powietrza na czym skorzystają wszyscy mieszkańcy. Rocznie w zakresie jakości powietrza skontrolowanych zostanie 250 budynków a w 63 przypadkach próbki popiołu zostaną poddane analizie.