„Leżaki” w mieście

Straż Miejska od początku kwietnia prowadzi zdecydowane działania pod kątem minimalizacji występowania osób dopuszczających się nieobyczajnych wybryków czyli osób nietrzeźwych często leżących w różnych przestrzeniach publicznych nazywanych często przez zgłaszających „Leżakami”.
W stosunku do takich osób prowadzone są czynności służbowe których efektem są kierowane wnioski do sądu o ukaranie nie zaś postępowanie mandatowe, które nie przynosiło zamierzonych efektów.
Od początku kwietnia skierowanych do sądu zostało 161 wniosków o ukaranie z czego już 88 wniosków zakończyło się ukaraniem sprawców wykroczeń poprzez ograniczenie wolności i wykonanie prac społecznych czy też naganę. W ubiegłym 2015 roku skierowanych zostało 4 wnioski o ukaranie.
Straż Miejska od kwietnia przewiozła 698 osób do PONON, 31 osoby zostały przewiezione do domu a 33 do szpitala. Strażnicy miejscy w związku z wykonywaniem wyżej wymienionych czynności pokonali 4 501 km pojazdami służbowymi.
Osoby które znajdują się po spożyciu alkoholu i swoim zachowaniem dopuszczają się nieobyczajnego wybryku każdorazowo są odwożone do PONON lub domu ewentualnie szpitala.
Co raz częściej docierają do Straży Miejskiej sygnały, iż takie działanie przynosi wymierne korzyści ponieważ zmniejsza się ilość osób dopuszczających się takich wykroczeń gdyż obawiają się iż kara może spowodować ostatecznie wizytę i pobyt w więzieniu a taki już przypadek miał miejsce będący efektem podjętych działań
Działania Straży Miejskiej oparte są na przepisach art. 140 kodeksu wykroczeń – Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 zł albo karze nagany.